Cestovní Očkování
Očkování při cestách do zahraničí
Vakcíny a očkování na cestu do Indie
http://nacaj.cz/indie/
http://nacaj.cz/indie/ceny-v-indii-ubytovani-strava-doprava/
Spalničky: největší biomatka je stát
... očkování proti spalničkám při cestách do endemických zemí ...
Opt-in tam, kde by měl být opt-out
Mezinárodní očkovací průkaz
Nejdříve je kontrolována úplnost a platnost pravidelného očkování proti tetanu. U osob po 30. roce věku se při návštěvě endemických oblastí doporučuje přeočkování proti dětské obrně a záškrtu. U dětí se kontroluje, zda jsou dokončena všechna schémata základního očkování.
Některé státy, např. Indie, vyžadují očkování proti žluté zimnici u cestovatelů, kteří přijíždějí ze zemí, kde se tato choroba endemicky vyskytuje.
http://www.szu.cz/tema/cestovni-medicina/ockovani-pri-cestach-do-zahranici
https://www.cestovni-nemoci.cz/poradna-lekare?from=5&search=&where=
Proč mít mezinárodní očkovací průkaz
Cestovní pojištění pro digitální nomády
Cestovní medicína
Jak se při cestování po velkoměstech nenechat napálit
ZAJÍMAVÁ MÍSTA INDIE
- • Dillí – New Delhi, Indie
- • Agra – Uttar Pradesh
- • Taj Mahal – Agra, Uttar Pradesh
- • Varanasi – Uttar Pradesh
- • Khajuraho, Madhya Pradesh
- • Jaipur, Rajasthan
- • Udaipur, Rajasthan
- • Pushkar – Rajastan
- • Munnar – Kerala
- • Varkala, Kerala
- • Arambol / Arambol Beach – Goa
- • Agonda / Agonda Beach – Goa
- • Palolem / Palolem Beach – Goa
- • Kovalam / Kovalam Beach – Kerala
- • Calangute a Baga Beach – pláže v Goa
- • Rishikesh, Uttarakhand
- • Kanyakumari, Tamil Nadu
- • Rameshwaram, Tamil Nadu
www.history.com/topics/Taj-Mahal
Rozšiřující se seznam zajímavých míst v Indii, kde jsem pobýval. Informace, zážitky a zkušenosti z cestování.
☆ subjektivní hodnocení ☆
★★★☆☆☆ Mumbai (Bombay) – Maharashtra
★★★★☆☆ Dillí – New Delhi
★★★☆☆☆ Agra, Uttar Pradesh
★★★★★★ Taj Mahal, Agra, Uttar Pradesh
★★★☆☆☆ Mathura, Uttar Pradesh
★★★☆☆☆ Fatehpur Sikri, Uttar Pradesh
★★★★☆☆ Vrindavan, Uttar Pradesh
★★★★☆☆ Khajuraho, Madhya Pradesh
★★★☆☆☆ Fort Kochi, Kerala
★★★★★★ Munnar + okolí, Kerala
★★★★★☆ Varkala Beach, pláž, Kerala
★★★☆☆☆ Kovalam & Light House Beach, pláže v Kerale
★★★☆☆☆ Alleppey, Beach + backwaters, Kerala
★★★☆☆☆ Baga Beach– pláž v Goa
★★★★☆☆ Calangute Beach – pláž v Goa
★★★★☆☆ Anjuna Beach – pláž v Goa
★★★★★☆ Arambol Beach – pláž v Goa
★★★★★★ Kalacha Beach – Arambol Cliff / Arambol, pláž v Goa
★★★★★★ Agonda Beach – pláž v Goa
★★★★★☆ Palolem Beach – pláž v Goa
★★★★☆☆ Madurai, Tamil Nadu
★★★☆☆☆ Kodaikanal, Tamil Nadu
★★★★☆☆ Rameshwaram, Tamil Nadu
★★★☆☆☆ Kanyakumari, Tamil Nadu
★★★☆☆☆ Ahmedabad, Gujarat
★★★★☆☆ Jaipur, Rajasthan
★★★★★★ Udaipur, Rajasthan
★★★★★★ Rishikesh, Uttarakhand
★★★★★★ Varanasi, Uttar Pradesh
★★★★★☆ Pushkar, Rajasthan
RADY NA CESTU DO INDIE
Na Čaj
http://nacaj.cz/indie/cestovani/cesty-po-indii/
Doporučení pro účastníky světového šampionátu ve fotbale v roce 2018 v Ruské federaci
Od poloviny června do poloviny července proběhne v Ruské federaci světový šampionát ve fotbale. Šampionát se bude konat na několika místech po celé Ruské federaci a zúčastní se ho sportovci a diváci z pěti kontinentů. Při každé shromažďovací akci velkého rozsahu hrozí zvýšené riziko výskytu přenosných onemocnění. MZ ČR zveřejnilo doporučení pro účastníky této akce se zaměřením na epidemiologickou situaci nejen v Ruské federaci, ale i v domovských zemích všech zúčastněných.
Doporučení pro účastníky světového šampionátu ve fotbale v roce 2018 v Ruské federaci
Mistrovství světa ve fotbale za účasti 32 zemí z 5 kontinentů se uskuteční od 14. června do 15. července 2018 a to v ruských městech Moskva, Petrohrad, Kazaň, Nižnij Novgorod, Samara, Saransk, Volgograd, Rostov na Donu, Soči, Kaliningrad a Jekaterinburg.
Účastníci:
Anglie, Argentina, Austrálie, Belgie, Brazílie, Dánsko, Egypt, Francie, Chorvatsko, Island, Írán, Japonsko, Jižní Korea, Kolumbie, Kostarika, Maroko, Mexiko, Německo, Nigérie, Panama, Peru, Polsko, Portugalsko, Rusko, Saudská Arábie, Senegal, Srbsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tunisko, Uruguay.
Epidemiologická situace v Ruské federaci
Na území Ruské federace se můžeme setkat s ojedinělým výskytem případů malárie a západonilské horečky, většinou se jedná o importovaná onemocnění. Vyšší výskyt je však evidován v případě Krymsko-konžské hemoragické horečky, v roce 2016 bylo hlášeno 162 případů této nemoci a to především z oblasti Soči a dále Hemoragické horečky s postižením ledvin, způsobené Hantavirem, v roce 2017 hlášeno 8298 případů toho onemocnění, toto onemocnění se vyskytuje zejména v oblastech Černého a Kaspického moře. Dále je možné se setkat se zvýšeným výskytem viru spalniček, příušnic a s černým kašlem (ročně přes 5000 případů). V neposlední radě je třeba si dát pozor na pohlavně přenosné nemoci. V Ruské federaci je totiž nejvyšší výskyt HIV infekce v Evropě, jen v roce 2016 bylo diagnostikováno 103 000 nových případů.
Doporučení pro návštěvníky šampionátu
Jako při každé hromadné akci je nutné nepodcenit zvýšené riziko možného výskytu přenosných infekčních onemocnění, ale také i jiných rizik či hrozeb doprovázející akce takto velkého rozsahu. Na zápasy šampionátu bylo distribuováno okolo 1,5 milionu vstupenek (průměrná kapacita stadiónu je 50 tis. míst) lze však očekávat, že konečný počet fanoušků v dějišti šampionátu bude mnohem vyšší. Vzhledem k faktu, že se jedná o celosvětovou akci obrovského významu a popularity lze očekávat velkou návštěvnost fanoušků z celého světa a tak je nutno brát v úvahu i riziko importu onemocnění ze zemí mimo Ruskou federaci, zejména pak z Jižní Ameriky a Afriky, tedy z oblasti s endemickým výskytem potenciálně nebezpečných chorob. V současné době je asi největší riziko, i když na nízké úrovni importu, z Brazílie, která se nyní potýká se zvýšeným výskytem žluté zimnice a dále jde o import ze zemí, ve kterých probíhá v současné době epidemie spalniček (Francie, Srbsko). Pro návštěvníky světového šampionátu tak platí doporučení mít v pořádku očkování proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám, záškrtu, tetanu, černému kašli, VHB, poliomyelitidě (dětská obrna), VHA a meningokokovým infekcím. Dále je třeba samozřejmě dodržovat hygienické zásady při konzumaci jídla, tak aby nedošlo k riziku vzniku alimentární nákaz, což znamená zejména pravidelnou dezinfekci rukou, pití nejlépe balené vody nebo vody převařené, dále pak konzumaci tepelně upravených pokrmů a důkladně omytého ovoce či zeleniny pitnou vodou. Mezi další doporučení patří použití ochrany při sexuálním styku k eliminaci rizika přenosu pohlavně přenosných nákaz. Předpokládat lze též větší konzumaci alkoholických nápojů, a proto je třeba věnovat pozornost původu alkoholu, jelikož v Ruské federaci dochází občas k těžkým otravám závadným alkoholem i s fatálními následky. Je třeba také počítat s vyššími bezpečnostními opatřeními. Ve většině případů je riziko onemocnění pro dostatečně očkované osoby na velmi nízké úrovní, je však třeba dodržovat hygienické standardy.
Další doporučení
V oblasti aktuální epidemiologické situace a možných rizik či hrozeb je doporučeno sledovat aktuální informace ze stránek Evropského centra pro kontrolu nemocí (ECDC), dále stránky Světové zdravotnické organizace (WHO, WHO Europe) a pak samozřejmě doporučení a varování pro cestovatele, které mohou poskytnout buď ministerstva zahraničí, nebo zastupitelské úřady účastnických států.
Zdroj:
European Centre for Disease Prevention and Control. Mass gathering event – FIFA World Cup, Russia, 2018 – 28 May 2018. ECDC; Stockholm, 2018. https://ecdc.europa.eu/sites/portal/files/documents/FIFA-2018-World-Cup.pdf
http://www.szu.cz/tema/cestovni-medicina/doporuceni-pro-ucastniky-svetoveho-sampionatu-ve-fotbale-v
indie, india
Comments
Post a Comment